Ne Kadar Işığa İhtiyacım Var?

18 Aralık 2019
Ne Kadar Işığa İhtiyacım Var?

Farklı mekanların ışık ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Mutfakta ihtiyacımız olan ışık seviyesi ile yatak odasında ihtiyacımız olan ışık seviyesi aynı değildir. Bu nedenle bir mekanda kullanılacak olan aydınlatmaların sayısı birçok nedene bağlı olabilmektedir. Bunlar mekanın büyüklüğü, kullanım amacı, duvar renkleri, tavan yüksekliği, ampülün önündeki difüzör, kullanıcının ışık konforu seçimi, ışık kaynağının merkezde ya da köşelerde olması gibi sıralanabilirler. 

Kaç Tane Ampüle İhtiyacımız Var?

İşe aydınlatılacak olan odanın alanını hesaplayarak başlıyoruz. Odamızın en ve boy değerlerini ölçüyoruz. Kullanacağımız ölçü birimi metre(m) olacaktır. 

Alan(m²)= En(m) * Boy(m)

Mekanın kullanım amacına göre Mekan-Lux tablosundan mekanın m² başına ne kadar lux aydınlatma ihtiyacı olduğunu seçiyoruz. Tablodan okuduğumuz Lux değerleri ile odamızın alan değerini çarpıyoruz. Çıkan sonuç ihtiyacımız olan lümen değerini verecektir.

Lux= Lumen/m²

Lumen= Lux * m² 

İhtiyacımız olan Lümen değerini aşağıdaki ampul tablosundan seçeceğimiz ampülün lümen değerine bölüyoruz. Böylece seçtiğimiz ampulden kaç adet ampule ihtiyacımız olduğunu hesaplıyoruz.

ne-kadar-isiga-ihtiyacimiz-var

Burada verilen değerler yaklaşık değerlerdir. Ampul miktarını seçerken şu noktaları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Duvarlarınızın rengi koyu ise ampul sayısını +1 adet arttırabilirisiniz. Daha loş ortamları seven birisi iseniz ampul sayısını -1 azaltabilirsiniz. Ampulü kullanacağınız aydınlatma elemanında cam, kumaş, plexiglass gibi bir difüzör kullanıyorsanız ampul sayısını +1 adet arttırın. 

Örnek olarak aydınlatmak istediğimiz bir yatak odası olsun ve ölçüleri 4.5m uzunluk ve 3.5m genişliğinde olsun.

Odamızın Alanı=4.5 * 3.5

                      =15.75 m² olacaktır.

Yatak odanın m² başına aydınlatma ihtiyacı 100-200 Lux arasında belirlenebilmektedir. Biz de bu değer tam orta değer olan 150 Lux olarak kabul edelim.

Bu durumda odamızın ihtiyacı olan toplam lümen mikarı;

Lm=15.75 * 150

Lm=2360 limen olacaktır.

Odamızı aydınlatmak için ampul tablosundan 14W lık enerji kullanan ve 800 lm ışık veren enerji tasarruflu bir ampulü seçelim. Bu durumda kullanılacak olan ampul miktarı

=2360 / 800

=2,95 yani 3 adet ampul kullanmamız gerekrir.

Peki eski tip bir enkandesen ampul kullanmak istersek ampulün şebekeden 40W enerji çektiğini ve 450 lm ışık verdiğini tablodan okuyabiliriz. 

Bu durumda kullanılacak ampul sayısı

=2360 / 450

=5,24 yani 6 adet ampul kullanılabilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.