8 Adımda Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

18 Aralık 2019
8 Adımda Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

1.Enerji Verimli Ampuller Kullanmak

Teknolojinin sunduğu yeni nesil ışık kaynakları kullanılarak enerji tasarrufu yapmak mümkündür. Bunun için LED, CFL(Kompakt Floresan Ampul), Floresan aydınlatmalar kullanmak aynı ışık seviyesi için daha az enerji tüketmemize yardımcı olmaktadır. 

2.Enerji Sınıfına Uygun Aydınlatma

Aydınlatma ürünlerinin üzerinde enerji verimliliğini gösteren bir etkiket bulunur. Bu verimlilik sıralamasında A çok iyi ve G çok kötü bir enerji verimliliğini gösterir. Ürünler A ile G arasında bir değer ile etiketlenirler. A etiketine sahip bir aydınlatma ürünü almanız daha az enerji harcamanıza yardımcı olur.

3.İhtiyacınız Kadar Aydınlık

İhtiyacınız kadar aydınlatma kullanın. Avize seçimlerinde odanızın büyüklüğüne ve konfor ihtiyacınıza göre ampul sayısını seçin. Odanızdan ayrılırken ışıkları kapatın. Tek bir yerde oturuyorsanız tüm evi aydınlatmanıza gerek yok.

4.Duvar ve Tavan Renkleri

Açık renklerde boyanmış bir odanın aydınlatılması koyu renkte boyanmış olanlara göre daha az ışık kaynağı ile sağlanabilmektedir.

5.Dimmer Kullanımı

İhtiyacınıza göre ışık seviyesini ayarlamak hem görsel konfor hem de enerji tasarrufu sağlar.

6.Ampullerin Temizliği

Tozlanmış bir ampülün yaydığı ışık üzerindeki toz nedeniyle ciddi oranlarda azalabilmektedir. Aydınlatmada enerji tasarrufunun en kolay metotlarından birisi ampulleri temizlemektir. 

7.Sensörlü Lambalar

Hol ve merdivenler gibi çok sıkça kullanılan mekanlarda harekete duyarlı armatürlerin kullanılması enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu armatürler ile birilerinin ışıkları açık unutması gibi ibir durum ortadan kalkar. Sizi hareket ederken gören bu lambalar ışık vermeye başlar ve belirli bir süre ışık verip daha sonra ışığı keserler.

8.Gün Işığından Yararlanmak

Pencereden gelen güneş ışıklarından en verimli bir biçimde yararlanmak için eşyalarınızı ve perdelerinizi doğru konumlandırın.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.